Okul Çağı Aşılamaları Da Bebeklik Aşılamaları Kadar Önemlidir

18.12.2019

Pamukkale Üniversitesi Halk Sağlığı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Sosyal Pediatri Birimi, Çocuk İzlem Polikliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ergin Okul çağı aşılamaları bebeklik çağında yapılan aşılar kadar önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Ergin aşılamalar hakkında açıklamalarda bulundu; Aşılama hizmetindeki temel amaç; toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunulabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir. Bugüne kadar dünya yüzünden silebildiğimiz tek hastalık olan çiçek hastalığını aşı sayesinde yok edebildiğimizi hatırlatmak isterim. İyi bir korunmanın oluşabilmesi için, bebeklik dönemi aşılamaları yanında okul çağı ve erişkin aşılarının da yapılması gerekmektedir. Okul çağı aşılama takvimi ilköğretim birinci sınıfta 2 aşı, KKK ve DaBT-İPA; 8. sınıfta ise bir aşı Td’yi içermektedir.   Aşılar çok güvenilir maddelerdir. Üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrollerden geçmektedirler.

Okul çağı çocukluk aşılamasında kullanılan aşıların yapılmaması gereken durumlar oldukça nadirdir. KKK aşısı yapılmaması gereken durum aşının daha önceki dozlarına karşı ağır alerjik reaksiyonlar  (yumurta allerjileri engel değildir!) kanser, kanser tedavisi ve kortizon içeren ilaç kullanımı vb. bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlardır. DaBT-İPA ve Td aşılarının yapılmaması gereken durum ise aşının daha önceki dozlarına karşı ağır alerjik reaksiyondur. Kesin yapılmaması gereken durumlarda ilgili aşı uygulanmaz.

Sağlık Bakanlığımızın aşılama şemasında yer alan okul çağı aşılamaları ilimizde de yapılmaktadır.

Kesin yapılmaması gereken durumlarda ve önlem alınarak aşı yapılacak durumlarda aşı takviminin ne şekilde tamamlanacağına takip eden hekim tarafından karar verileceğini bildiren Prof. Dr. Ergin ailelerin aşı konusunu önemsemelerini belirtti.

                                   

 

    

İlgili Haberler