Öğretmen Adaylarından Videolu “Milli Mücadele Dönemi” Sergisi

23.04.2020

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Programı Tarih ve Coğrafya Bölümü öğretmen adayları, Öğretim Teknolojisi ve Materyal Tasarımı Dersi kapsamında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Millî Mücadelenin 100. yılına yönelik bir sergi hazırladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle 23 Nisan 2020 tarihinde sergilenmesi planlanan fotoğraf sergisi, dünyayı saran Koronavirüs (Covid-19) salgın tedbirleri nedeniyle hazırlanan video kaydıyla ilgililerin beğenisine sunuldu.

Sergi çalışmasını düzenleyen Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasin Doğan, sergide Millî Mücadele günlerini anlatan fotoğraf ve diğer görseller kullanılarak konuların iki bakış açısıyla ele alındığını ifade ederken, her iki açıdan da bakıldığında Milli Mücadele Dönemine ait farklı bir fotoğrafın görüldüğünü söyledi. Bu şekilde Millî Mücadele sürecindeki bir olayın iki ayrı boyutunu birlikte görebilmeyi sağlayan bu teknikle 50 çalışma hazırladıklarını belirten Doç. Dr. Doğan, Millî Mücadele’de rol almış kahramanlar ve bu kahramanların verdikleri mücadeleleri iki boyutuyla çalışmalarda yansıtılmaya çalıştıklarını dile getirdi.  Doç. Dr. Yasin Doğan; “Hazırladığımız sergideki eserlerimizi özellikle ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrenim gören çocuk ve gençlerimizi ziyaretçi kitlesi olarak düşünerek, tarihimizin öğrenilmesini daha eğlenceli ve kalıcı hale getirmeyi amaçladık. Öğretmen adaylarımızla hazırladığımız sergimizi Dünyayı saran Koronavirüs (Covid-19) salgın tedbirleri nedeniyle bir video kaydıyla çocuk ve geçlerimizin beğenisine sunmak istedik. İki boyutlu fotoğraf tekniğiyle bu çalışmaları yapan öğretmen adaylarının böyle bir çalışma içerisinde olmaktan mutlu ve istekli olmaları beni de çok memnun etti. Kendilerine verdikleri emeklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”

İlgili Haberler