Küçük Amal, PAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğrencileri Tarafından Karşılandı

09.08.2021

Denizli’ye gelen Küçük Amal, PAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanı ve öğrencilerinden oluşan Rastminus Tasarım Kollektifi adlı tasarım ekibi tarafından karşılandı.

Pamukkale Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Alp Emre Çelik, Alper Aksu, İzzet İlgün, Selin Tutku Aslan ve Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Fazıl Akın'dan oluşan Rastminus Tasarım Kollektifi, Suriyeli göçmen bir kızı temsil eden Küçük Amal’ı Denizli Kaleiçi’nde karşıladı.

Yerel malzemeleri ve yerel pratikleri, kentsel hafıza konuları ile birleştiren Rastminus Tasarım Ekibi 2020'den beri İncilipınar Parkı yakınındaki mekânlarında fikirlerini üretmekte ve sergilemekte, çeşitli çevrimiçi ve yüz yüze etkinliklerde yer almaktalar. Rastminus ekibi Sarı Denizaltı Sanat İnisitayifi aracılığı ile Küçük Amal'ın yürüyüşüne dâhil oldu, Denizli'de yer seçimi, yerleştirmelerin yerel paydaşlar aracılığı ile üretilip monte edilmesini üstlendi. Bu süreçte Mimarlık eğitimleri boyunca kent ile kurulan ilişkiler bazen yerel üreticilere ulaşmak, bazen de kentin çekici mekânlarını tespit etmek adına bu sürecin önemli parçaları oldu.

Good Chance Tiyatrosu ve Handspring Kukla Tiyatrosu tarafından hayata geçirilen Küçük Amal; The Walk – Yürüyüş adlı proje kapsamında, 27 Temmuz'da Gaziantep'ten yola çıkan Küçük Amal adındaki 9 yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgelemektedir. 3,5 metre boyundaki Küçük Amal adlı kukla proje çerçevesinde Türkiye-Suriye sınırından Yunanistan, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya ve Belçika üzerinden Birleşik Krallık’a uzanan yolculuğunu anlatılmaktadır. Küçük Amal’ın Türkiye turnesi kapsamında; Gaziantep, Adana, Tarsus, Mersin ve Antalya ziyaretlerinden sonraki durağı Denizli Pamukkale oldu.

The Walk – Yürüyüş Projesi olarak adlandırılan bu yolculuğun sanat yönetmenliğini Amir Nizar Zuabi üstlenirken, Türkiye yapımcılığı da İKSV ve Kültür Yöneticisi Recep Tuna tarafından üstleniliyor. Tüm sürecin bir belgesel ile sunulacağı Proje kapsamında geçtiğimiz günlerde Pamukkale'de olan Amal, Rastminus Tasarım Kolektifi ve İzmir'den Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi katkılarıyla Kaleiçi Çarşısında 'The Memory of Wall' adlı Yücel Tunca'nın küratörlüğünü üstlendiği fotoğraf sergisindeydi. Sergide Sarı Denizaltı Sanat İnisiyatifi sanatçılarının fotoğraflarını çarşının bazen kepenk, bazen de duvarlarına 15 adet projeksiyon ile yansıtılarak bir rüya atmosferi oluşturuldu. Çarşı kapanıp tüm kepenkler indikten sonra Küçük Amal sergide kendi gibi göçmen diğer insanları bu rüya atmosferi içerisinde görüp bu yolculukta yalnız olmadığını anladı.

 

 

*The Walk / Yürüyüş Projesi için: https://www.instagram.com/walkwithamal/

*PAÜ Rastminus Tasarım Kollektifi hakkında bilgi için: https://www.instagram.com/rastminus/

 

 

 

 

İlgili Haberler