İsrail'in Filistin Halkına Yönelik İnsanlık Dışı Saldırılarına İlişkin Yükseköğretim Kurulu ve Tüm Üniversiteler Tarafından Yayımlanan Ortak Bildiri

İsrail’in Filistin halkına yönelik insanlık dışı saldırılarını artırarak devam ettirmesine yönelik, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve tüm üniversiteler tarafından ‘akademik camia olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu bildiriyoruz’ şeklinde ortak bildiri yayımlandı.

YÖK tarafından yayımlanan ortak bildiriye ait tam metin şu şekilde yer aldı:

“İsrail’in Filistin halkına yönelik insanlık dışı saldırılarını son dönemde artırarak devam ettirmesini; bu çerçevede 17 Ekim 2023 günü Gazze’deki El-Ehli Arap Hastanesi’ni hedef alarak, aralarında bebeklerin, çocukların ve kadınların da bulunduğu yüzlerce Filistinli sivilin ölmesine ve yaralanmasına neden olan saldırılarını Türkiye akademik camiası olarak şiddetle kınıyoruz. Söz konusu saldırılar sonucunda hayatını kaybeden tüm Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Filistin halkının acılarını paylaşıyoruz. Gazze’de bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk ilkelerinin açık ihlali söz konusudur. Tüm saldırıların ve şiddet eylemlerinin derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz. Türkiye tarafından, bölgede kalıcı bir barışın tesisi amacıyla iki devletli vizyon temelinde yapılan diplomatik girişimleri destekliyoruz. Bu bağlamda, akademik camia olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu bildiriyoruz.”

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU

 

Bildiriye ait tüm bilgilere https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/bildiriler/yuksekogretim-kurulu-ve-universitelerden-filistin-icin-ortak-bildiri.pdf linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Haberler