Hocalı Katliamı 28. Yılında Pamukkale Üniversitesinde Anıldı

28.02.2020

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından Hocalı Soykırımı’nda yaşamını yitirenler anısına iki konferans düzenlendi. Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ve Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunun (DSBMYO) birlikte düzenlediği “Katliamdan Soykırıma: Hocalı” konulu konferansı ile PAÜ Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından “Hocalı Katliamı” konulu konferanslar ile 26 Şubat 1992 tarihinde işlenen Hocalı Katliamı konuşuldu.

Denizli Sosyal Bilimler MYO Hierapolis Konferans Salonunda düzenlenen “Katliamdan Soykırıma: Hocalı” adlı konferansa Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul İşler, Eğitim Fakültesi Dekanı Bilge Can, Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yrd. Ahmet Çetin ile çok sayıda akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu İstiklal Marşı ve Azerbaycan Milli Marşının okunması ile başlayan anma programında Hocalı Katliamı videosu gösterildi. Gösterimin ardından öğrenciler tarafından Hocalı Katliamını konu alan şiirler seslendirildi. “Katliamdan Soykırıma: Hocalı” başlıklı, günün anlam ve önemini tüm detayları ile ele alan bir konferans gerçekleştiren Prof. Dr. Nergis Biray, sözlerine İdlip’te şehit olan Türk askerlerini anarak başladı. Böyle dönemlerde birlik ve beraberliğin çok önemli olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Biray: “Bugün bizim için Hocalı neyse İdlib de bütün Türk dünyası için aynıdır. Bu bilinçle, hepimizin bir arada, birlikte olması gerektiğini vurgulayarak sunumumu gerçekleştirmek istiyorum” dedi. Prof. Dr. Nergis Biray konuşmasında şu bilgileri kaydetti: “Tarih Türklere karşı yapılan soykırımlarla doludur. Ancak bugün Batı kamuoyuna baktığımız zaman bu suçlamalara maruz kalan ne tezattır ki, hep Türklerdir. Prof. Dr. Nergis Biray, katliam ve soykırım kelimelerinin anlamlarını ayrı ayrı ele alarak tanımlarken sözlerine şöyle devam etti: “Hocalı Soykırımına katılmış Ermenilerin ve onların yardımcılarının yaptıkları, insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara karşı olarak işlenmiş bir soykırımdır.  9 Aralık 1948’de BM tarafından kabul edilen ve 12 Ocak 1951 tarihinde yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler’in: “Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşmesi” 2. maddesinde yer alan “milli, etnik, ırk veya dini bir grubu kısmen veya tamamen imha etme” biçiminde tanımlanan jenosit/soykırım kavramı ile tamamen örtüşmektedir”. Bu tanımlardan hareketle Aradan 28 yıl geçmesine rağmen Rus destekli Ermeni güçlerinin sebep olduğu Hocalı soykırımının suçluları hala cezalandırılmamıştır.

“Tek Günah: Türk ve Müslüman Olmalarıydı”

Programda Azerbaycan vatandaşı Şemsiye İsmayıllı da bir konuşma yaptı.  Her insan zor gününde dostlarını yanında gördüğünde bir anlık da olsa dertlerini unutur cümlesi ile konuşmasına başlayan İsmayıllı sözlerine şöyle sürdürüdü: “Sevgili dostlar ülkem Azerbaycan’da 26 Şubat günü 28 yıldır Milli Matem, Keder günüdür. Ülkemin stratejik noktası Hocalı, Ermenistan kuvvetleri tarafından; çocuk, yaşlı, kadın demeden dünyanın en iğrenç vahşiliğinin kurbanı oldu. Hocalı’nın tek günahı bir Türk bir Müslüman şehri olması, Hocalıların tek günahı Türk ve Müslüman olmalarıydı. Hocalı şehit şehridir bizim için hiçbir zaman kabuk bağlamayacak bir yaradır. Soykırım kurbanlarını yâd ettiğimiz bugünde, bütün Azerbaycan halkının bir arzusu var: Dağlık Karabağ’ın, Hocalı’nın işgalden kurtulması. İnanıyorum ki dünya birliği bu soykırımı görecek, Ermenistan bir gün layık olduğu yaptırımlarla karşılaşacaktır”.

Programın sonunda programda yer alan tüm konuşmacılara ve organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere belge takdim edildi. Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 “Dünya Hocalı Soykırımına Karşı Hala Sessiz”

PAÜ Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. İsmail Çetişli Salonunda düzenlenen bir diğer konferansta,  Denizli Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Murat Aydınlı bir konuşma gerçekleştirerek 28. yıl önce Hocalı’da yaşanan olayları anlattı. Başkan Aydınlı, “Azerbaycan’a karşı toprak iddiasında bulunan insanlıktan nasibini almamış Ermeniler,  1992 yılında, Sovyetlerin de desteğiyle Hocalı’da 613 insanı katletmiştir. Aradan yıllar geçmesine rağmen tüm Dünya Hocalı Soykırımına karşı hala sessizdir” ifadelerini kullandı.

 

 

 


İlgili Haberler