Dünya Diyabet Günü PAÜ Hastanesinde Etkinliklerle Kutlandı

19.11.2021

Diyabet, kan şekerini düzenleyen insülin hormonunun üretilememesi veya üretilmesine rağmen yeterli etki etmemesine bağlı olarak oluşan ve kan şekeri yüksekliği ile giden bir hastalıktır.

Tip 1 Diyabet, genellikle çocukluk çağında, pankreasın yeterli insülin üretememesine bağlı olarak ortaya çıkan kalıcı bir diyabet türüdür ve tedavisinde insülin kullanılır. Önlenebilir bir hastalık değildir. Kan şekeri yüksekliği nedenli çok idrara çıkma, çok su içme, ağız kuruluğu, düzenli yemek yenmesine rağmen kilo verme, halsizlik gibi şikayetlere neden olur. Ülkemiz verilerine göre ortalama tanı yaşı 9-10 yaş, yıllık yeni vaka görülme sıklığı 9-10/100.000 olarak bildirilmiştir.

PAÜ Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi BD. Başkanı Doç. Dr. Bayram Özhan şu açıklamalarda bulundu ; Tip 1 diyabetli çocuklar, doktor kontrolünde uygulanan insülin tedavisi ve uygun beslenme planı ile sağlıklı bir yaşam sürdürebilir. İnsülin, 1922 yılında Dr. Frederick G. Banting tarafından keşfedilmiş olup, Banting’in doğum günü olan 14 Kasım Dünya Diyabet Günü ilan edilmiştir.

Amacımız çocukların motivasyonlarını artırmak 

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı ekibi olarak, 14 Kasım Dünya Diyabet gününde minik hastalarımızla keyifli bir gün geçirmek istedik. Ekip olarak onlara küçük sürprizler hazırladık. Amacımız diyabet farkındalığının arttırılması, sosyal olarak bir araya gelme ve kaynaşmasının sağlanması ve böylece hastalık ile ilgili tutumlarında motivasyonun arttırılmasıydı.

PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel konuşmasında ; “ Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı olarak Denizli ili ve çevre illerden, 0-18 yaş arasında yaklaşık 300 Tip 1 diyabet hastasını izlemekteyiz. Ekibimiz iki öğretim üyesi, iki yan dal uzmanı, diyabet hemşiresi ve diyetisyenden oluşmakta. Bölgeye hizmet vermekten gurur duyuyoruz “dedi.

 

 

                            

İlgili Haberler