Dünya Böbrek Gününde Çocuklar Sevindirildi

17.03.2021

Mart ayının ikinci Perşembe günü Uluslararası Nefroloji Derneği ve Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu Tarafından “Dünya Böbrek Günü” olarak ilan edilmiştir.

Ülkemizde de her yıl yapılan etkinliklerde; Sağlık Bakanlığı ile Çocuk Nefroloji Derneğinin ortaklaşa düzenlediği programlar ile çocuk böbrek hastalıklarının erken dönemdeki belirti ve bulguları, erken tanı konmadığında görülebilecek kısa ve uzun dönem sonuçları konusunda bilgilendirme mesajları verilmektedir.

Çocuk Nefroloji BD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlknur Girişgen, “Dünya Böbrek Günü” dolayısıyla şu açıklamalarda bulundu:

Çocuklarda son dönem böbrek yetmezliğinin en sık nedeni tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ve idrar yollarında doğuştan anomalilerdir. Bunların bir kısmı erken tanı ve tedavi ile düzeltilebilirken, geç tanı aldığında ve tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliği gelişir. Böbrek yetmezliği sonucu vücutta biriken atıklar; iştahsızlığa, büyüme gelişme geriliğine, boy kısalığına, kansızlığa, kemik mineral bozukluğuna yol açar. Son dönem böbrek yetmezliğinin tedavisi böbrek nakli ya da diyalizdir. Böbrek nakli en ideal böbrek yerine koyma tedavisidir. Ülkemizde de dünyada da böbrek nakillerinin çoğunluğu akrabalardan canlı vericilerden (%80) yapılmaktadır, kadavradan böbrek nakil oranı ise hala çok düşüktür. Bunun arttırılması için tüm sosyal grupların etkin faaliyeti gereklidir. Organ bağışı ile küçücük canlara böbrek olabilirsiniz.

PAÜ Hastanesi Çocuk Nefroloji bölümü 2010 yılında şu an hastanemiz başhekimi görevini de yürütmekte olan Prof. Dr. Selçuk Yüksel tarafından kurulmuş olup, Doç. Dr. İlknur Girişgen, Dr. Öğretim Üyesi Tülay Becerir, Uz. Dr. Neslihan Yılmaz, hemodiyaliz ve periton diyaliz hemşireleri Hatice Önal ve Rukiye Efe Şimşek’ten oluşan ekip ile hastalara hizmet vermektedirler. Ünitemizde canlı ve kadavradan nakiller Genel Cerrahi Anabilimdalından Doç. Dr. Murat Özban ile ortak yapılmaktadır. Kliniğimizde takipli 14 böbrek nakilli hastamız, 3 hemodiyaliz hastamız, 11 periton diyaliz hastamız mevcuttur.

Bu yıl dünya böbrek gününde mesajımız; idrar yolu enfeksiyonu, idrar kaçırma gibi semptomları olan çocukların erken tanı ve tedavi için hastaneye erken başvurmaları oldu.

Geçen yıl ve bu yıl pandemi şartlarında kutlanan dünya böbrek gününde; diyaliz ve nakil hastalarımızla kısa süre buluşarak; çocuk ve ailelerin önlenebilir böbrek hastalıklarının bulgu ve belirtileri hakkında bilgilendirilmesi ve organ bağışının özendirilmesine dikkat çekmek amaçlandı.

Kısa bir etkinlik olarak böbrek hastası çocuklarımıza verilen küçük hediyeler onları ve ailelerini sevindirdi.  

İlgili Haberler