Diyabet eğitimleri devam ediyor

06.02.2017

Prof. Dr. Semin Fenkci her diyabet hastasının bu hastalıkla ilgili verilen eğitime mutlaka katılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi;

“Biz Üniversitemizde hastalarla iletişim kuruyoruz. Bu iletişimle telefon danışmanlığı ve birebir görüşmeler yapıyor, insülin kullanan bütün diyabet hastalarımıza belirli aralıklarla grup eğitimleri düzenliyoruz. Yatarak tedavi gören diyabet hastalarına da yatak başı eğitimleri ile en iyi hizmeti veriyoruz. Bu eğitimler diyabet hastalarının yaşam kaliteleri için çok önemli”

PAÜ Hastanesi diyabet eğitimleri ile halkı bilgilendirmeye devam ediyor. Eğitimler Endokrin Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semin Fenkci koordinasyonunda Endokrinoloji Bilimdalı eğitim hemşireleri tarafından hastalara birebir anlatılırken, hastaların kan şekeri regülasyonları sağlanana kadar günlük ve haftalık takipleri de yapılıyor.

Bu eğitimler kapsamında hastalara diyabet nedir, oral antidiyabetik kullanımı, insülin kullanımı, insülin saklama koşulları, enjeksiyon yapılma zamanları, insülin bölgeleri, bölge rotasyonları, glukometre ölçümü ve eğitimi, evde kan şekeri takibi, ayak bakım eğitimi, diyabet komplikasyonları, glucagen eğitimi veriliyor.


İlgili Haberler