Cumhuriyetin Yüzüncü Yılında Tedavisi Tamamlanan Sekiz Kaplumbağa Denize Bırakıldı

29.08.2023

DEKAMER, Cumhuriyetin 100. yılı anısına, Türklerin güçlü bir devlet ve toplum yapısına sahip olduğunu gösteren Orhun Kitabelerini bir kaplumbağa ile bütünleştirerek özel bir anıt haline getirdi. Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve DEKAMER ekibi Cumhuriyetin yüzüncü yılında tedavisi tamamlanan sekiz kaplumbağayı denize bıraktı.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yakup Kaska, AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Ortaca Kaymakamı Meral Uçar, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Muğla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Ömer Bolat ve görevliler ile yerli ve yabancı turistler etkinliğe katıldı.

Etkinlik ilk olarak Prof. Dr. Yakup Kaska’nın program hakkında bilgilendirme konuşmasıyla başladı. Konuşmasına merkezin kuruluş aşaması ve bu merkeze yaptığı çalışmalarla başlayan Prof. Dr. Kaska sonrasında, “Bizim bu çalışmalarımızı her yıl kamuoyu karşısında yapmamızın bir sebebi var. Yaralı bir kaplumbağanın iyileşme süreci çok önemlidir, biz de bunu kamuoyu ile paylaşarak zaman zaman bu şekilde programımızı genişletiyoruz.” diye ekledi.

Rektör Kutluhan: “Burası doğa sevgisinin aşılandığı, sürdürülebilir hayvan sevgisinin oluşturulduğu bir yer”

Rektör Kutluhan yaptığı konuşmasında DEKAMER’in yaptığı çalışmaların şehir ve çevre sorunlarına çözüm ürettiğini ve üniversite olarak hem doğa ile hem deniz ile bütünleşmenin önemini dile getirdi. Rektör Prof. Dr. Kutluhan: “26 Ağustos Malazgirt Zaferi’nin bu etkinlik ile kutlandığını görmek bizlere nasip oldu. Çünkü Orhun Anıtları’nın bir kaplumbağanın sırtında ve girişte olması tıpkı Anadolu’nun girişini andırmakta ve yansıtmaktadır. Bir kaplumbağanın iyileşmesi bir hastanın iyileşmesine benzer, bir doğumun gerçekleşmesi gibidir. Her hekim bunun olmasını ister. Burası doğa sevgisinin aşılandığı, sürdürülebilir hayvan sevgisinin oluşturulduğu bir yer. Böyle kapsamlı bir merkezin, yetiştirilen, eğitilen gençlerimiz ile nesiller boyu devam etmesi gerekir. Ben bu konuda da emek veren hocalarıma da ayrıca teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ak Parti Milletvekili Cahit Özkan çevreyi korumak için atılan adımların hayati önem taşıdığına ve bu konuda DEKAMER’in çalışmalarına desteğin devam edeceğini belirtti. Milletvekili Özkan “Özellikle Orhun Anıtları ile ilgili kaplumbağa metaforunun medeniyetimizin en önemli kilometre taşlarından biri olması ve bu anıtın bir temel niyetinde kaplumbağanın üzerine inşa edilmesi çok önemli bir çalışmadır. Bu anlamlı çalışması için de hocalarımıza teşekkür ediyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

Konuşmaların ardından kaplumbağaları ziyaret eden konuklara, yaralı kaplumbağaların tedavi süreçleri hakkında bilgi verildi. Tüm kaplumbağalar ziyaret edildikten sonra Muğla/Dalyan’a bağlı İztuzu Plajı’na gidilerek tedavi süreçleri tamamlanan; 'Siyah Papatya', 'Bella', 'Artemisia' ismi verilen 3 caretta caretta ile 'Selcen Sultan', 'Manolya', 'Defne', 'Calipso' ve 'Aybala' isimli 5 deniz kaplumbağası da tekrar denize gönderildi.

İlgili Haberler