22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Gününde Beyaz Önlüklerini Giydiler

22.11.2022

Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı için 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Gününde düzenlediği beyaz önlük giyme töreninde 111 diş hekimliği öğrencisine beyaz önlüklerini takdim etti.

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törene Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Yüksel, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Murat Akgül, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Özdel, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevgi Özkan, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Murat Özban, dekanlar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve öğrencilerin aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören açılış konuşmaları ile devam etti.

Prof. Dr. Akgül: “Beyaz önlük sadece bir üniforma değildir. Bir sorumluluktur. Dürüstlüğün, aydınlığın ve saflığın simgesidir.”

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Murat Akgül yaptığı konuşmada beyaz önlük giyecek öğrencilere şöyle seslendi: “Ülkemizde 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü, içinde bulunduğumuz hafta ise Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile bütün meslektaşlarımın Dünya Diş Hekimleri Gününü kutluyorum. Sevgili gençler, diş hekimi olmak sadece prestijli bir meslek sahibi olmak demek değildir. Diş hekimi olmak toplumla iç içe olmak demektir. Toplumu ağzı ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmek ve bu sayede genel sağlık durumlarının da iyileştirilmesini sağlamaktadır. Biz diş hekimliği fakültesi öğretim üyelerinin birincil hedefi sizleri çağdaş, dürüst, etik değerlere ve insan haklarına saygılı bireyler olarak yetiştirmektir. Sadece yetkin bir diş hekimi olarak değil, insani değerlerinizi ve masumiyetinizi kaybetmeden vatanımıza ve milletimize hizmet aşkı ile sizleri mezun etmek istemekteyiz. Bugün sizlere beyaz önlük giydirdiğimizde hissettiğimiz sevinç ve gururu bizlere beşinci yılın sonunda diploma töreninde yaşatmanız en büyük temennimiz. Genç bir fakülte olmamıza rağmen ki bu yıl ikinci dönem mezunlarımızı da verdik. Fakültemizi geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle Sayın Rektörümüzün diş hekimliği fakültemize verdiği desteği ve önemi yakından biliyorum. Bu bağlamda da önümüzdeki yıllarda Rektörümüzün fakültemiz adına daha büyük müjdeler vereceği inancı içerisindeyim. Sevgili öğrenciler, emsalleriniz arasından seçilerek geldiniz. En önemlisi diş hekimliği camiasına aday olarak katıldınız. Bizler sağlık dağıtma yolunda sizleri değerli bilgilerle donatacak hocalarınız ile birlikte bu mutlu ana tanıklık ediyoruz. Beyaz önlük sadece bir üniforma değildir. Bir sorumluluktur. Dürüstlüğün, aydınlığın ve saflığın simgesidir. Diş hekimliğinde bilgi ve beceri mutlaka olması gereken şeyler ve bunun için yapmanız gereken çalışmak ve daha çok çalışmak olmalıdır. Beyaz önlükleriniz sizin parlak geleceğinizi temsil ediyor. Rehberiniz bilgi olsun. Yolunuz uzun ve yorucu gözükebilir fakat sizlerin bu zorlukların üstesinden rahatlıkla geleceğinize inancımız tamdır. Bu zorlu yolda hepinize başarılar, yeni ve aydınlık başlangıçlar diliyorum.”

Rektör Kutluhan: “Üniversite hastanemizdeki ameliyathanelere iki yeni ameliyathane daha ekliyoruz.”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Mezuniyete giden yolda, sağlık alanında beyaz önlük giyme törenleri bizlere geleceğimizin ne kadar parlak ne kadar dopdolu olduğunu göstermektedir. Diş hekimliği fakültemiz yeni kurulmuş bir fakültedir. Özellikle fiziki şartları gündemimizden düşmeyen fakültedir. İnşallah bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Burada bugün çok önemli bir haber vermek istiyorum. Üniversite hastanemizdeki ameliyathanelere iki yeni ameliyathane daha ekliyoruz. Çok yakın zamanda bu ameliyathaneler çalışmaya başlayacak. Diş hekimliği genel anestezi altında diş tedavisi gereken hastaları için bu ameliyathanelerin birini kullanmak üzere haftanın bir günü için onlara tahsis ettik. Hayırlı uğurlu olsun! Genel anestezi altında engelli hastalarımız, yaşlı hastalarımız, diş hekimi koltuğundan çok korkan hastalarımız için hazırdır ve oradaki hazırlıklar için de yine hastanemiz bir destek sağlıyor ve diş hekimliği için bazı cihazları biz alacağız diyorlar. Bu cihazlar sizlere üniversite hastanemizden ve tıp fakültemizden diş hekimliği fakültemize hediye olsun. Bu da kardeşliğimizin belki de bölünmez bütünlüğümüzün delilidir.

Rektör Kutluhan: “EgeKaf 23’te kendi alanında özellikle malzeme konusunda öğrencilerimizin bilgilenmesini istiyoruz.”

Önümüzdeki günlerde şehrimizin ve Üniversitemizin ev sahipliği yapacağı Ege Bölgesi Kariyer Fuarına (EgeKaf 23) sağlıkla ilgili fakültelerimizin ve öğrencilerin kaydını istiyoruz. Öğrencilerimiz için oraya sağlık alanındaki sektörleri davet ediyoruz. Bu konuda diş hekimliği fakültesi hocaları ve öğrencileri olarak konuşmacı olarak dinlemek istediğiniz veya çalışma şartlarını görmek istediğiniz, merak ettiğiniz firmalar var ise, kişiler var ise bunları bize en kısa zamanda bildirmenizi istiyoruz. Fuarda sizlerle bu firmaları ve sektör duayenlerini buluşturmak istiyoruz. Diş hekimleri sadece devlet kurumlarında değil, özel sektörde çalışmaktadır. Özel sektörde kendi alanında özellikle malzeme konusunda öğrencilerimizin bilgilenmesini istiyoruz. Kariyer fuarının Üniversitemizin ev sahipliğinde yapılması Üniversitemizin daha yukarı gitmesi demektir.”

Rektör Prof. Dr. Kutluhan sözlerinin devamında Üniversite olarak 2023 yılının Cumhuriyetimizin 100. yılına özel sağlık konulu genel bir kongre yapılması üzerine çalışmalar yürüttüklerine vurgu yaptı. Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan sözlerine şöyle devam etti: “Biz Üniversitemize yakışan bir şekilde, uluslararası sağlık alanında en büyük hocaları üniversitemizde ağırlayalım. Cumhuriyetimizin 100. yılını Üniversitemize yakışır bir şekilde kutlayalım. Üniversitemizin şehitler meydanında Mehmet Akif noktamız var, İstiklal Marşı noktamız var bir de Cumhuriyet noktamız var. Cumhuriyetimizin kuruluş yılını sembolize eden bu noktadan yola çıkarak, Cumhuriyetimizin 100. yılını böyle bir atmosfer içerisinde kutlamak istiyoruz.”

Rektör Kutluhan: “Beyaz önlük taşıması çok kolay, onunla yaşamak onunla anlaşmak onunla görüş birliğine varmak sizler için çok kısa sürsün dilerim.”

Rektör Kutluhan sözlerinin sonunda: “Beyaz önlük taşıması çok kolay, onunla yaşamak onunla anlaşmak onunla görüş birliğine varmak sizler için çok kısa sürsün dilerim. Beyaz önlük giymenin masumluğunu korumaları dileklerimle tüm beyaz önlük giyen öğrencilerimize başarılar, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” Şeklinde

Konuşmaların ardından tören, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü öğrencileri Alp Çolak ve Zehra Altun’un sahnelediği müzik dinletisi ile devam etti. Müzik dinletisinin ardından Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni, öğretim üyelerinin takdimi ile 111 öğrencinin beyaz önlüklerini giymeleri ve günün anısına fotoğraf çekilmeleri ile sona erdi.

İlgili Haberler