22. ULUSAL ERGONOMİ KONGRESİ

16.09.2016

Pamukkale Üniversitesi, “Kent Ergonomisi: Yaşlılar ve Engelliler” temalı 22. Ulusal Ergonomi Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor.

Pamukkale Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Türk Ergonomi Derneği işbirliğiyle düzenlenen “22. Ulusal Ergonomi Kongresi”, Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılış töreni ile başladı.

Üç gün boyunca sürecek olan kongrenin açılışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Dünya nüfusunun yaşlandığını belirterek sözlerine başlayan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Velittin Kalınkara, “Bundan 6-7 yıl sonra Türkiye yaşlı bir toplum olacak. 65 yaş üzeri nüfus %10’un üzerine çıkacak. %10’un üzerinde olan toplumlar da yaşlı sayılıyor. Bunun için gereken önlemleri almalıyız. Ergonomik açıdan kentsel düzenlemeler, yaşam mekanları ve iş alanlarının yaşlılara göre tasarlanması gerekiyor” dedi.

Türk Ergonomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Fahri Özok, “Ergonomi tüm sistemlerin yeniden tasarlanmış olmasında, Türkiye’nin ihtiyacı olan ileri teknoloji ve yaratıcılık öğesi taşıyan ürünlerin yaratılmasında önemli bir bilim alanıdır. O nedenle ulusal kongrelerimizi belli bir tema üzerine kuruyoruz ve detaylıca bunları tartışıyoruz. Pamukkale Üniversitesi’ne ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Ulusal bir kongreye ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Odabaşoğlu ise, Türkiye’nin dört bir yanından gelen bilim insanlarına teşekkür etti ve kongrenin yararlı geçmesini diledi.

Konuşmaların ardından “Ergosanat 8 – Kent İçinde Yaşlı ve Engelliler” adlı resim sergisinin açılışı yapıldı. 

İlgili Haberler