Rektör Prof. Dr. Bağ: “İstiklal Marşı, Türk Milleti’nin Yeniden Doğuşunun ve Şahlanışının Bir Destanıdır”

11.03.2020

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 99. yıl dönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda İstiklal Marşı’nın, Türk Milleti’nin yeniden doğuşunun ve şahlanışının bir destanı olduğunu ifade etti.

“Her milletin kendi benliğinde ulusal marşının önemli bir yeri vardır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından Türk Milleti için kaleme alınan İstiklal Marşı’mız, tarihimizde bir onur ve bağımsızlık mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı’mızın unutulmaz izlerini ve aziz şehitlerimizin kutsal mücadele ruhlarını taşır.

İstiklal Marşı ile Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği ölüm kalım mücadelesinde, yok olmaya mahkûm edilmek istenen bir milletin, milletçe tek yürek ve tek yumruk olduğunda nelerin üstesinden gelebileceğini tüm Dünya’ya anlatan Mehmet Akif Ersoy, Türk Milleti’nin kalbinden geçenleri bir sanatçı duyarlılığı ile sezinlemiş, vatan sevgisi ile yanan yüreklere tercüman olmuştur.

Bağımsızlık ruhunu ve bu toprakların ne çetin mücadeleler sonunda kazanıldığını anlatan bu destansı eserin her satırında Mehmet Akif, atalarımızın bizlere miras bıraktığı bu topraklar ve bu şanlı bayrağa var olduğumuz müddetçe sahip çıkmamız gerektiğini hatırlatmaktadır.  Geçmişi kahramanlıklarla dolu Türk Milleti’nin yeniden doğuşunun, şahlanışının destanı olan İstiklal Marşı’mızın, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de Milletimizin birliği ve vatanımızın bütünlüğünü korumak için bizlere, bir rehber olacağına ve mücadele azmi vereceğine inancım tamdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. yıl dönümünde başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, vatan toprağının müdafaasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum.”

İlgili Haberler