Sektörü Temsilcilerinden Dinlediler

14.11.2018

Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği öğrencileri, turizm sektörünün önde gelen isimleriyle söyleşilerde bir araya geliyor. Söyleşilerin ilkinde turizm sektörünün önemli markalarından Mandarin Oriental ailesi öğrencilerle sektörel tecrübelerini paylaştı.

Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü öğrencileri Dr. Öğr. Üyesi Serap Alkaya'nın yürütücülüğünde Kongre ve Fuar Yönetimi dersi kapsamında ilkini gerçekleştirdikleri söyleşi ile sektörün önde gelen isimleriyle bir araya geldi. Mandarin Oriental Hotel Müdürü Ersev Demiröz, İnsan Kaynakları İdari İşler Müdürü Cumhur Ünal ve Ön Büro Müdürü Bekir Temur'u ağırlayan öğrenciler, sektörü işin uzmanlarından dinledi. 

Söyleşide öğrencilere tecrübelerini aktaran Ersev Demiröz, öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. Konuşmasında öğrencilere çeşitli sorular yönelten Demiröz, lüks konusuna değindi. Demiröz, ‘Lüks’ün tanımını da şu sözlerle yaptı: “Lüks dediğimiz şey ailenle, sevdiklerinle tatile çıktığında olumsuz bir şey ile karşılaşmamaktır.”

Personel memnunsa misafiri memnun eder

Turizmin temel amacının Türkiye’yi ve Türk kültürünü en iyi şekilde tanıtmak olduğunu dile getiren Demiröz, iş hayatında önem verdiği noktalara vurgu yaptı. “Biz, burada turizm yapmıyoruz, biz burada Türkiye’yi tanıtıyoruz. Çünkü bizim Türkiye’miz gibi başka bir yer yok.” sözlerini kullanan tecrübeli turizmci, otelcilik kavramına da değindi: “İyi otelcilik kavramına indiğimizde, misafir memnuniyetinin yanı sıra personelin de memnuniyetine önem vermektedir. Çünkü personel memnun ise misafiri memnun eder, misafir memnun ise tekrar bizi tercih eder. Personel memnuniyeti ile beraber personel arasında dahi saygı, sevgi, hoşgörü ve ilginin olması gerektiğini düşünmektedir.”

Öğrencilere iyi seviyede yabancı dil öğrenmeleri tavsiyesini veren Ersev Demiröz, işlerini severek yapmaları gerektiğini de söyledi. Demiröz, “Ne iş yaparsan yap, ister çaycı, ister müdür, ister doktor ol işini her zaman ciddiye al. Eğer sevdiğin işi yaparsan bir gün dahi çalışmış olmazsın.” diye konuştu.

Söyleşi daha sonra soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

İlgili Haberler