PAÜ, Prof. Dr. Fuat Sezgin Anısına Sergi Düzenledi

27.09.2019

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İslami Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfının destekleri ile Pamukkale Üniversitesinin Hierapolis Antik Kenti Antik Havuz alanında Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına düzenlediği sergiyi ziyaret etti.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Zengin Yılı” etkinlikleri kapsamında ve hayatını bilim tarihine adayan, İslam, bilim ve teknoloji tarihi alanında yaptığı değerli çalışmalar ile 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından ödüllendirilen Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü himayesinde bir sergi düzenlendi.

Kıymetli bilim insanı Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anmak adına hazırlanan Prof. Dr. Fuat Sezgin’e ait portre fotoğraflarının ve Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatını anlatan kısa filmin yer aldığı serginin ziyaretinde Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ başta olmak üzere, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan ve Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı hazır bulundu.

Hazırlanan sergi hakkında duygularını ifade eden Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ şunları kaydetti: “İçinde bulunduğumuz yıl bilindiği üzere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kıymetli bilim insanımız Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı olarak ilan edilmişti. Bizler Pamukkale Üniversitesi Yönetimi olarak hazırladığımız bu sergi ile İslam tarihi, bilim ve teknoloji tarihi alanında yaptığı akademik çalışmaları ve değerli eserleri ile ulusal ve uluslararası alanda akademi dünyasına ismini altın harflerle yazdıran Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anmak, örnek teşkil etmesi açısından gelecek nesillere ve Denizlimizi ziyarete gelen yabancı turistlere anlatmak ve tanıtmak istedik. Serginin düzenlenmesinde emeği geçen tüm PAÜ personelimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

İlgili Haberler