Dünya Diş Hekimleri Günü’nde Beyaz Önlük Giydiler

23.11.2018

Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencileri Dünya Diş Hekimleri Günü’nde Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen Beyaz Önlük Giyme Töreni’nde önlüklerini Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın takdimi ile giydiler.

PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Murat Akgül, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Çiftçi, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Türkay Gözlükaya, Diş Hekimleri Odası Başkanı Musa Akyol ve Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte dekanlar, akademisyenler, öğrenciler ve öğrenci yakınları katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören, protokolün yaptığı açılış konuşmaları ile devam etti.

Beyaz önlük bir üniforma değil, sorumluluktur

Törende ilk olarak konuşan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Murat Akgül, diş hekimliğinin bir sorumluluk olduğunu belirtti. Konuşmasında öğrencilere tavsiyelerde bulunan Akgül, şunları dile getirdi: “Diş hekimi olmak sadece prestijli bir meslek sahibi olmak demek değildir. Diş hekimi olmak, toplumla iç içe olmak, toplumu ağız ve diş sağlığı konusunda iyileştirmek ve bu şekilde genel sağlık durumlarının da iyileşmesini sağlamaktır. Bizler Diş Hekimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri olarak öncelikli amacımız, öğrencilerimizi çağdaş, dürüst, etik değerlere ve insan haklarına saygılı birer birey olarak yetiştirmek olmalıdır. Bugün sizlere beyaz önlük giydirdiğimizde hissettiğimiz sevinci ve duyduğumuz onuru bizlere beşinci yılın sonunda yapacağımız yemin töreninde de yaşatmanız en büyük temennimizdir. Beyaz önlük bir üniforma değildir aslında, bir sorumluluktur, dürüstlüğün, aydınlığın ve saflığın simgesidir, hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün insanlara standart yaklaşım sanatıdır. Ülkemizin üreten bir gençliğe ihtiyacı var ve bizlerin umudu da sizlersiniz. Beyaz önlük parlak geleceğinizi temsil ediyor. Rehberiniz bilgi olsun, mesleğinizi ve insanları sevin. Her zaman en iyisini yapmak için çaba gösterin” diye konuştu.

Hastaya müşteri gözüyle değil insan gözüyle bakın

Diş Hekimleri Odası Başkanı Musa Akyol ise konuşmasında öğrencilere ‘rekabet’ hatırlatması yaptı. Akyol, şöyle konuştu: “Umarım sizler etik değerlere uyan, hastaya müşteri gözüyle değil size ihtiyacı olan bir insan gözüyle bakan, diş hekimi meslektaşınızı rakip değil dayanışmanız gereken kişiler olarak gören ve mesleğini etik ve periodontolojik değerlere göre yapan diş hekimleri olacağınızı umut ediyorum. Tüm beyaz önlük giyen öğrencilerimizi kutluyor, hepsine başarılar diliyorum.’’

Beyaz önlükleriniz yol haritanız olsun

Törende son olarak konuşan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Diş Hekimliği Fakültesi’nin akademik kadrosunu güçlendirdiklerini ifade etti. Öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar dileyen Rektör Bağ, “Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi, 2016 yılında öğrenci almaya başladı. 15 Temmuz sonrasında ülkemizin yaşamış olduğu o kritik süreçte 2’nci ve 3’üncü sınıftaki öğrencilerimize beyaz önlük giyme töreni gerçekleştiremedik. Bu yıl ilk kez beyaz önlük giyme töreni gerçekleştirebiliyoruz. Bu tören ilk olması yönüyle de ayrı bir önem arz ediyor. Son iki yıl içerisinde aramıza katılan hocalarımızla ve dekanımızla Diş Hekimliği Fakültemizin öğretim üyesi kadrosunu güçlendirdik. Teknik alt yapı eksiklerini tamamlama ve mekân eksikliklerini giderme çalışmalarımız da devam etmektedir. Sevgili gençler, uzun eğitim maratonunu ve zorlu sınavları aşacak, sorumluluğu çok, manevi hazzı yüksek olan bir mesleğin sahibi olarak genç diş hekimlerimiz olacaksınız. Sizler; sürekli yenilenmeyi, gelişmeleri yakından takip etmeyi, bilimsel araştırma ve çalışmaların merkezi olmayı gerektiren bir mesleğin sahipleri olacaksınız. Dürüstlüğün rengi beyaz olan hekimlik üniforması aynı zamanda özverinin, fedakârlığın, sabrın, empatinin ve çalışkanlığın anlamını taşımaktadır. Bu değerler ve sorumluluklarla başlayacağınız eğitim hayatınızda ve gelecekteki mesleki yolculuğunuzda taşıyacağınız bu beyaz üniforma, sizlere aynı zamanda eşsiz bir yol haritası olacaktır.’’ şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde emeği geçen ve görevlendirme ile ayrılan hekimlere teşekkürlerini sunarak plaket takdim etti. Rektör Bağ, törende ilk olarak beyaz önlük giyen Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencilerine önlüklerini takdim ederek, tebriklerini sundu.

Tören, birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin beyaz önlük giymesi ile sona erdi.

İlgili Haberler