DSBMYO Dış Ticaret Bölümü Kariyer Sohbetleri’nin Altıncısı Düzenledi

15.05.2024

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (DSBMYO) Dış Ticaret Bölümü tarafından düzenlenen “Kariyer Sohbetleri” etkinliğinin altıncısında PAÜ Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Yetkililerinden Öğr. Gör. Ayşe Tuncer öğrencilerle bir araya geldi.

Konuşmasına Kariyer merkezlerinin yapısını anlatarak başlayan Öğr. Gör. Ayşe Tuncer: “Kariyer Merkezleri Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynaklarına Ofisine bağlıdır. Kariyer fuarları, kariyer planlama ders içerikleri, düzenlenen fuarların tamamı Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynaklarına Ofisi tarafından kararlaştırılmaktadır.” ifadesinde bulundu.

Kariyer merkezlerinin öğrencilere sunduğu hizmetlere değinen Tuncer: “Üniversite eğitiminde meslek yüksekokulların 1. sınıfında fakültelerde ise 1. ve 2. sınıflarda kariyer planlama önemlidir. Kariyer planlama dersleri de bu şekilde konumlandırılmıştır. Kariyer planlama dersleri sizlerin öz farkındalık oluşturmanız ve kariyerinize yön verebilmeniz için verilmektedir. Öğrencilerimize daha iyi hizmet verebilmek için kariyer planlama dersi alan öğrencilerin yılda iki kez bizi ziyaret etmelerini istiyoruz. Merkezimizde Arş. Gör. Yılmaz Hasret hocamızdan kariyer üzerine psikolojik danışmanlık hizmeti alabilmektesiniz. Ayrıca İŞKUR’dan iki tane uzman danışmanımız bulunmakta ve bu kişilerden kariyer danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Merkezimizde İş mülakat simülasyonu, cv oluşturma gibi eğitimler de verilmekte.” dedi.

Pamukkale Üniversitesi olarak Mezun öğrencilerimiz ile iletişimde kalmaya verilen öneme dikkat çekerek; DESİAD, BASİAD gibi ticari kurumlarla ve derneklerle yapılan işbirlikleri hakkında bilgi verdi. Ayrıca merkezde çalışan gönüllü öğrencilerin kendi kariyer fırsatlarını oluşturduklarını belirten Tuncer; Yetenek Kapısı, YTNK TV ve Uzaktan Eğitim Kapısının öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamanın yanında iş ve staj yeri bulma imkanı tanıyan platformlar olduğunu hatırlattı. Bunun yanında kariyer fuarlarının öğrencilerin geleceklerine yön verebileceği en iyi etkinlikler olduğunu dile getiren Tuncer, bu yıl Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Ege Bölgesi Kariyer Fuarı'nın öğrencilerimize oldukça büyük ve güzel fırsatlar sunduğunu dile getirdi.

“Fırsatlardan haberdar olabilmek için kurumların sosyal medya hesaplarını takip etmek önemli” diyen Öğr. Gör. Ayşe Tuncer; Kariyer merkezinde her ay 25 öğrenciye profesyonel LinkedIn hesabı oluşturma ve daha birçok etkinlik gerçekleştirildiğini, bu etkinliklerin kurumun sosyal medya hesapları aracılığıyla duyurulduğunu ifade ederek; öğrencilere birimlerinin, üniversitelerinin ve kariyer merkezinin resmi hesaplarını takip ederek bu fırsatlardan haberdar olabileceklerini hatırlattı.

“Kariyer merkezleri olarak sizleri desteklemek için sürekli çalışıyoruz,  her zaman merkezimize uğrayabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz. Sizleri desteklemekten onur duyarız.” diyerek sözlerini tamamlayan Öğr. Gör. Tuncer’e gerçekleştirdiği güzel ve verimli kariyer söyleşisi sonunda, Dış Ticaret Bölümü Başkan Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Mükrime Öksüz Demirgubuz tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. 

İlgili Haberler