PAÜ’den Bölgeye Katkı Sunacak Protokol

Üniversite-sanayi iş birliği konusunda projelerine devam eden Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, bu projelere bir yenisini daha ekleyerek GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin ile GESİFED’e üye firmaların yapacakları Ar-Ge faaliyetlerinde iş birliğine yönelik bir protokol imzaladı.

PAÜ, üniversite-sanayi iş birliği alanında yürüttüğü somut çalışmalara bir yenisini ekledi. Farklı meslek odaları ve derneklerle staj ve ikili iş birlikleri alanlarında protokoller imzalayan PAÜ Yönetimi, Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) ile “Araştırma Destek Protokolü” imzaladı.

Rektörlük Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar ve GESİFED Yönetim Kurulu üyeleri katılırken, PAÜ ile GESİFED arasındaki Araştırma Destek Protokolü, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin tarafından imzalandı.

Denizli, Muğla, Aydın illerini kapsayan TR-32 bölgesinde iş dünyası derneklerinin bir araya gelmesi ile kurulan GESİFED üyesi firmaların yapacağı Ar-Ge çalışmalardaki gerekli analizler PAÜ İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLTAM) bünyesinde yapılmasına olanak sağlayan protokol kapsamında PAÜ Öğretim Üyeleri de bu firmalarda bulunan cihazları bilimsel çalışmalarında kullanabilecek. Bu firmalar, aynı zamanda bilimsel ve teknik çalışmalarına ait işlemlerde Üniversite kütüphanesindeki yayınlardan ve kütüphane imkânlarından faydalanabilecek.

Rektör Kutluhan: “Sanayimize ve üniversitemize büyük katkılar vermenin gayreti içindeyiz.”

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, aynı cihazın hem üniversitede hem de firmalarda bulunması yerine üniversiteler ve firmalarda bulunan cihazların ortaklaşa kullanılması ile bu konudaki israfın önüne geçilebileceğine dikkat çekerken, sanayicilerle yaptıkları temaslarda Denizlili sanayicilerden bir kısmının İLTAM’ın analiz imkânlarından haberi olmadığını fark ettiklerini söyledi. Ar-Ge için gerekli analizlerini PAÜ İLTAM bünyesinde gerçekleştiren firmaların, analiz sonucunu elde etme süresindeki kısalma neticesinde işlem hacmini arttırdığının altını çizen Rektör Prof. Dr. Kutluhan, “Sanayici, bu işlemi yapmak için daha önce İzmir, Antalya veya Ankara’ya gidiyordu. Artık bizim laboratuvarlarımızı kullanıyor. Bizim cihazlarımızın sanayicilerimiz tarafından kullanmasının yanında sanayide de bizim hocalarımızın çalışmalarda kullanabilecekleri birçok cihazın olduğu gördük. Sanayide bu cihazların olması bizim için de büyük bir avantaj. Mevcut olan sistemi en verimli şekilde kullanarak sanayimize ve üniversitemize büyük katkılar vermenin gayreti içindeyiz. Bu protokol ile iş birliğimiz Denizli çapından bölge çapına yükseldi. Bu da bizi çok mutlu etti. Bizler, kütüphane konusunda çevre üniversitelerle iş birliğine gitmiştik. Bu konuda da israfın önlenmesi adına somut adımlar attık. Pamukkale Üniversitesi’nin bölgeye büyük katkı sunacağı bu iş birliğinin oluşturulmasında GESİFED’in de büyük bir katkısı var. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Protokol töreninde yaptığı konuşmasında paylaşım ekonomisinin önemine değinen GESİFED Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin, GESİFED olarak PAÜ ile bunun öncülüğünü yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Protokolün hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

İlgili Haberler