Tavas MYO’da Meyve Fidanı Diktiler

28.03.2019

Pamukkale Üniversitesi Tavas Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında toplamda 25 dekar olan araştırma ve uygulama alanının yaklaşık 16 dekarına 850 adet meyve fidanı dikilerek kapama meyve bahçesi tesis edildi.

Gerçekleştirilen meyve fidanı dikme etkinliğine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Gürkan SEMİZ, Tavas Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Abdulvahap Özcan ile yüksekokul öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı.

PAÜ Tavas MYO Araştırma ve Uygulama Alanı ile ilgili açıklama yapan Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Abdulvahap Özcan, “Tavas Meslek Yüksekokulu, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümüne ait 25 bin metrekarelik alana sahip Araştırma ve Uygulama Alanı’nda Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi desteği ile kurulan bir dekarlık fide üretim serası ile topraksız tarım serası bulunmaktadır. Araştırma Ve Uygulama Alanımızda bulunan 270 bin fide üretme kapasitesine sahip fide üretim serasında, Organik Tarım ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı öğretim elemanlarımız, öğrencilerimize uygulama yaptırmanın yanı sıra akademik inceleme ve araştırmalar da yürütmektedir. Öğretim elemanlarımız ders kapsamında öğrencilerimiz ile birlikte uygulamalı bir şekilde meyve bahçesi tesisini, bahçe kurulumundan tepe budamasına kadar eksiksiz bir şekilde göstermiştir. Şu an bahçemizde bodur, orta kuvvetli ve kuvvetli anaçlar üzerine aşılı ceviz (Chandler), Trabzon hurması (Fuyu, RojoBrillant), ayva (Ege-22, Eşme), armut (Santa Maria, Etrusca) ve elma (Pink Lady, Fuji) çeşitlerinin yer aldığı toplam 850 ağaç bulunmaktadır. Önümüzdeki yıl meyve çeşitlerimizin sayısını artırarak gelecek yıllarda, öğrencilerin yanı sıra çiftçilere araştırma ve uygulama alanında aşılama, budama, ilaçlama, gübreleme, hasat gibi kültürel işlemlerle ilgili eğitimler vermeyi planlıyoruz. Ayrıca bu yıl ilk kez faaliyete geçirilecek topraksız tarım serasında ise çilek üretimine başlanacaktır.” Dedi. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı ile ilgili olarak Prof. Dr. Abdulvahap Özcan, “Şu anda Araştırma Ve Uygulama Alanımızda lavanta, İzmir kekiği, adaçayı ve ekinezya denemeleri yapılmaktadır. Ayrıca serada sukulent bitki üretimi de yapılmaktadır.” şeklinde bilgi vererek konuşmasını tamamladı.

İlgili Haberler