Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

28.10.2017

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Türkleri ‘Türk Milleti’ yapan ortak değer, ezelden beri esarete ve dayatmalara karşı asla boyun eğmeyen, bir ve beraber olmanın tükenmez gayreti içinde,  türlü sarp mücadelelerden üstün başarılarla çıkmayı kendine hedef koymuş atalarımızdan bizlere yadigâr hürriyet duygumuzun nesilden nesile aktarıldığı bir değerdir.

Türk Milleti, istiklal ve istikbaline kastedenlere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’ndan galip çıkarak, kazandığı zaferle emsalsiz bir kahramanlık destanı olarak şanlı tarihimize yazılmıştır. Bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni birlik ve beraberlik içinde milletçe kurduk.

94. yılını kutladığımız bu tarihi gün, bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Cumhuriyet, demokratik bir ülkenin bozulmaz simgesidir. Cumhuriyet fazilettir. Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister.

Pamukkale Üniversitesi olarak; birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, bu toprakları canları pahasına kazanmış vatan evlatlarına layık olmanın inancı ve gayretiyle, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, aklın ve bilimin ışığında, ülke olarak çağdaş medeniyetler seviyesine erişmemizde daima katkı sağlayacak gençler yetiştirmeyi amaçladığımızı bu vesileyle bir kez daha belirtmek isterim.

Cumhuriyetimizin ilanının yeni yılında Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum.

 

İlgili Haberler