Girişimcilik ve Liderlik Semineri

01.12.2017

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen “Girişimcilik ve Liderlik” seminerine konuk edilen Begüm Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Elektrik Mühendisi Hakan Günay, geleceğin mühendis adaylarına “inovatif fikirler üretin” tavsiyesinde bulundu.

PAÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi. Girişimciliği, kişinin yaptığı inovatif projenin hayata geçirilmesi ve ekonomiye kazandırılması olarak tanımlayan Hakan Günay, üniversiteden yeni mezun olmuş mühendislerin en çok iş bulma konusunda sıkıntılar yaşadığına dikkat çekti. Günay, öğrencilere inovatif fikirler üreten mühendislerin iş tecrübelerine bakılmaksızın büyük firmalarca bünyelerine katılmak istendiğini önemle vurguladı. Yeni mezun olduğu dönemde iş hayatında yaşadığı deneyimleri öğrencilerle paylaşan Hakan Günay, son 15 yıl öncesine kadar Türkiye’de dijital teknolojinin olmadığını günümüzde ise artık yapay zekâ alanında çalışmalar yapılmaya başlandığını dile getirirken, genç mühendislerden dijital çağın gerekliliklerine göre adım atmalarını ve bu doğrultuda proje üretmelerini tavsiye etti. Türkiye’de birçok üniversiteyi gezerek seminerler verdiğini ve yetenekli genç mühendislerle çalışmalar yaptığını ifade eden Günay,  PAÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri ve Bilgisayar Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisi Mert Öngengil ile yaptıkları projeyi katılımcılara anlattı. Türkiye’de günümüzde yüzde yirmi üç olan kaçak elektrik kullanımını önlemeye yönelik bir yapay zekâ projesi olduğunu söyleyen Günay, benzer şekilde inovatif fikir projeleri üreten geleceğin mühendisleri ile tanışıp onlarla birlikte çalışmaktan memnun olacağını ifade etti.

Seminerin sonunda Begüm Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Elektrik Mühendisi Hakan Günay, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

İlgili Haberler