logo

13 Ağustos 2013

“HEDEFİM ŞAMPİYONLAR LİGİ”

hakem1

Bu sezon Süper Lig’de görev alacak 40 kişilik hakem kadrosunun içinde Pamukkale Üniversitesi’nden bir doktor bulunuyor. 

PAÜ Beyin Cerrahi Anabilim Dalı ekibinde yer alan Dr. Özkan Çeliker, en büyük hedefinin şampiyonlar liginde maç yönetmek olduğunu söyledi. 

Bu sezon Süper Lig’de görev alacak hakem kadrosu açıklandı. Bu kadronun içinde Pamukkale Üniversitesi Beyin Cerrahi Anabilin Dalı’nda görev yapan Dr. Özkan Çeliker’de yer alıyor. Hekimlik ve hakemlik gibi iki zorlu mesleği aynı anda yapmayı başaran Dr. Özkan Çeliker ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Çeliker hoca ile hakemlikle tanışma hikayesi, iki ayrı mesleğin hayatına kattıkları, başından geçen önemli olaylar, Türkiye’de hakem olmak, hedefler ve daha bir çok konuyu konuştuk. 

– Özkan Çeliker kimdir? 

1980 Almanya doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladım. Ardından Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 1998 yılında Denizli’deki ilk öğrencilerinden biri olarak başladım ve 2005 yılında ilk mezunlarından biri hakem2olarak bitirdim. 2009 yılında PAÜ beyin cerrahisi bölümünde uzmanlık eğitimime başladım. Evliyim, eşimde PAÜ patoloji bölümünde uzmanlığını yapmakta. Kerem ve Efe adlarında iki oğlumuz var. Yani anlayacağınız kader beni Denizli’den pek uzaklaştırmadı şimdiye kadar.

– Hakem olmaya ne zaman karar verdiniz, bunu nerede ve nasıl uygulamaya başladınız ? 

Hakemliği tercih etmemin sebebi, futbolun parçası olmak istememdi. Futbolu çok sevdim, oynamak istedim, ancak malumunuz tıp fakültesi okurken bunu sağlayabilmek günümüzde neredeyse imkansız. Bir yandan da mutlaka futbolun içinde kalmak istiyordum. Ortaokuldaki okul müdürümüz şu anki gençlik spor il müdürümüz sayın Ahmet İbanoğlu  o dönemde Süperlig hakemi olarak görev yapmaktaydı; bu benim o zamanlarda çok hoşuma gitmişti. Daha sonra dayı kızımın hakem olmasıyla bana 2003 yılındaki Denizli’deki hakem kursunu haberdar etmesiyle hakemlik düşüncem tekrar canlandı. (bu arada dayı kızımın hakemlik kursunu haber vermesi için iki yıl bekledim :)) )  Öğrenciliğimin son 3 yılında hem hakemlik yaptım hem de tıp fakültesinde okudum.

– Aynı zamanda hekimsiniz. Hekimlik ve hakemliği bir arada yürütüyorsunuz? Her ikiside zor, zaman ve emek isteyen işler.  Sizin için zor olmuyor mu? 

Zor ama çok zevkli bir durum. Ben öğrenciliğimin ilk yıllarında da PAÜ halk oyunları ekibinde oynadım. Sonra halk oyunlarının yerini hakemlik aldı. Herşey adım adım ilerledi tabi ve süreç ilerledikçe daha sistematik, daha planlı olmaya başlıyorsunuz. Özellikle beyin cerrahisi uzmanlığına ilk başladığım zamanlar çok zor geçti, gün aşırı nöbetler ve ardından daha eve gitmeden antrenman yapıp öyle eve giderdim. Zamanla nöbetler azaldıkça, yeni arkadaşlar başladıkça rahatlama oldu tabiki. Şunu söylemeliyimki bu süreci buraya kadar taşıyabilmemde PAÜ beyin cerrahisi bölümündeki değerli hocalarımın anlayışı, kader arkadaşlığı yaptığım benim gibi uzmanlığını yapmakta olan doktor arkadaşlarımın destekleri ve yaklaşık olarak 14 yıldır birlikte olduğum benim herşeyim olan vefakar eşimin hoşgörülüğü bu zorlukları kolaylaştıran en önemli faktörlerdi.

hakem4

– İki mesleği karşılaştırdığınızda hangisi daha zor geliyor? 

Açıkcası ikisi de zor gelmiyor. Çünkü ben her ikisindende zevk alıyorum. Beyin cerrahisi zorluğu olan bir meslek ancak insanlara yardım edebilmek ve bunu görmek insana tarifi zor bir haz veriyor. Hakemlik ise içimdeki futbol sevgisinin mutluluğunu ortaya çıkaran bir yer. Bu sebeplerden ikisi de yorucu ama zor değil.

– Görev aldığınız maçlarda acil bir olay yaşandı mı? Yaşandıysa müdahalede bulundunuz mu? 

Ufak bir olay yaşandı. Hakemliğimin ilk yılında henüz tıp fakültesi öğrencisiyken, yardımcı hakemlik yaptığım bir genç maçı sırasında önümde bir oyuncunun ikili mücadele sırasında yüzüne almış olduğu darbe sonrası ağzındaki sakızı yutması sonucu oyuncunun boğazını tutarak bana bakarak yardım istemesi ve akabinde benim ”hemlich” manevrası yöntemi ile sakızı çıkarmam ile oyuncu tekrar nefes almaya başlamıştı. Bu oyuncuyla hala birbirimizi görünce güleriz ve ”Hocam sayende hala yaşıyorum” diye espri yapar.

– Yeşil sahalarda hiç unutamayacağınız bir anınız var mı? 

Anılar tecrübeyle artmakta. Henüz çok fazla kaydadeğer bir anım yok. Ama inşallah olumlu güzel anılarım olur.

hakem6– Bu sezon Süper Lig’de 40 kişilik kadronun içindesiniz. Bu size heyecan veriyor mu? 

Tabiki bu çok heyecan verici bir duygu, aynı zamanda insana büyük gurur da veriyor. İnşallah alnımızın akıyla görevimizi yerine getirebiliriz.

– Daha önceden Süper Lig’de hakem olma hedefiniz var mıydı? 

Tabiki hedefim vardı.

– Türkiye’de hakem olmak zor mu? 

Türkiye’de hakem olmak; önceki yıllara göre daha kolay bence, ancak hedeflere ulaşmak ve başarılı olabilmek daha zor. Çünkü rekabet ettiğiniz kişilerin kalitesi ve sayısı gittikçe artmakta. Ancak son yıllardaki hakem eğitimlerinin kalitesi ve sürekli MHK’lerin değişmemesi hakemliği ileriye doğru taşımakta ve kolaylaştırmakta. Bundan sonraki zorluklarını daha henüz bende karşılaşmadığım için bilemiyeceğim.

– Meslekleriniz aile ve iş hayatında nasıl karşılanıyor? hakem3

Ailem bana hep destek oldu. Zaten destekleri olmazsa başarı beklenemez. Bu konuda aile desteği birinci planda şart. Tabi benim bir de iş zorluğum var. O konuda da sağolsunlar benim açıklarımı kapatan beni bu konuda sonuna kadar destekleyen, her zaman arkamda güçlerini hissederek maça gittiğim PAÜ beyin cerrahisi ekibi var. Hepsine teşekkür ederim.

– Hedefiniz nedir? 

Hedefim ilk günden beri hiç değişmedi şimdiye kadar hakemlikte girdiğim tüm mülakatlarda söylediğim gibi; şampiyonlar liginde maç yönetmek istiyorum.

– Son olarak söylemek istedikleriniz? 

Hakemlikte teşekkür etmek istediğim kişiler var. 2 yıldır gece gündüz benimle ilgilenen değerli mentörüm eski ünlü hakem sayın Ahmet Akçay’a teşekkür etmek istiyorum. Hakemliğe başladığım ilk günden beri benimle ilgilenen ve hızla yol alabilmemi sağlayan Sayın Hayati Ünal’a,  Sayın Sinan Baş’a  (aynı zamanda sks daire başkanı), Sayın Ahmet İbanoğlu’na  ve adlarını tek tek yazamadığım beraber maça çıktığım hakem arkadaşlarıma, hakemliğime katkısı olan herkese teşekkür ederim. Ve en son sevgili eşim Duygu’ya, oğullarım Kerem ve Efe’ye destekleri için teşekkür ederim, sizleri çok seviyorum.

hakem5

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

“HEDEFİM ŞAMPİYONLAR LİGİ”” için 1 yorum

  1. Seyhan Yildiz diyor ki:

    hakemlikte olduğu gibi hekimlikte de başarılı Özkan Çeliker hoca&doktor!!!
    Feridun bey ve onun sayesinde yürüyorum yeniden.tekrar teşekkürler, elleriniz dert görmesin hocam.
    Şampiyonlar ligi az, finali de yakışır sizlere.
    saygılar