PAÜ ile Milli Eğitim Müdürlüğü Arasında Eğitimde İş Birliği Protokolü

08.02.2019

Pamukkale Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Vali Hasan Karahan’ın da katılımı ile Eğitimde İş Birliği Protokolü imzalandı. Protokolle otizmli çocukların erken teşhisi ile öğrencilerdeki dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye yönelik çalışmaların yapılması amaçlanıyor.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen protokol törenine Vali Hasan Karahan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Çiftçi, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Uzman Dr. Ahmet Büber ve Dr. Öğr. Üyesi Dr. Ömer Başay katıldı.

Pamukkale Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki Eğitimde İş Birliği Protokolü Vali Hasan Karahan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz tarafından imzalandı.

İmzalanan protokolle, otizmli çocukların erken teşhisi ve tedavisinde işbirliği sağlanması ve özel bir eğitimden geçirilerek topluma kazandırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Bunun yanı sıra resmi okul öncesi ve temel eğitim kademelerindeki öğrencilerin ve velilerin psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri, özel eğitim hizmetleri ve ruh sağlığı hizmetlerinden etkin bir şekilde faydalanması, akademisyenlerin ve öğretmenlerin karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunması, öğretmenlerin meslekî ve akademik gelişimlerine katkı verilmesinin de amaçlandığı ifade edildi.

Öte yandan protokolle otizm dışında, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, özgül öğrenme bozukluğu, kaygı bozuklukları, depresyon gibi çocukluk çağında sık görülen psikiyatrik durumlarla ilgili eğitimler verilmesi ve bu konulardan uygun olanlarında da taramalar yapılması planlandı.

Önemli Bir Sosyal Sorumluluk Projesi Gerçekleştiriyoruz

Protokol imza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ iş birliği ile faydalı bir projeye imza attıklarını belirterek, “Önemli bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyoruz. Bu proje ile imzasını attığımız protokol kapsamında özellikle otizmli öğrencilerimize, çocuklarımıza yönelik faydalı bir proje yürüteceğiz. Otizmli çocuklar özel bir eğitimden geçerek topluma kazandırılabilen bireyler. İnşallah biz bu proje kapsamında böyle bir hizmeti yürüteceğiz. Bu projeyi yönetecek olan başta  sayın hocalarıma teşekkür ediyorum. Birlikte yürüteceğimiz Sayın Valimize ve İl Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. İnşallah güzel bir proje olur. ” dedi.

Hayırlı Bir İş Yapıyoruz

Vali Hasan Karahan ise,  “Maalesef sebepleri tam anlaşılamasa da giderek artan bir otizm var. Önceden bindelik rakamlardaydı şimdilerde yüzdelik rakamlara indi diye biliyorum. Tabi bu konuda ailelerin, özellikle annelerin bilinçli olması gerekmektedir. Çocuğunu dikkat edip farklı bir durumu varsa ilgili hekime ulaştırılmasının sağlanması ve yine okulda da öğretmenlerinin dikkatli olup otizmin belirtilerini erken fark edip ilgili hastane ya da ilgili doktora ulaştırması tedavi açısından büyük önem arz ediyor. Bunu sağlamak için böyle güzel bir proje Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkılarıyla gerçekleşiyor. İnşallah hayırlı bir iş yapıyoruz. Dileğimiz hiç olmasın ama maalesef hayatın bir gerçeği. Biz de elimizden geldiğince mücadelemizi yaparak erken teşhisin önemini anlatmaya çalışıyoruz. Bunda da bilinçli anne, bilinçli öğretmen çok önemli. Emeği geçenlere özellikle Rektörümüze ve Tıp Fakültesi Hocalarımıza yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.  İnşallah hayırlı bir proje olur. ” diye konuştu.

 

 

İlgili Haberler