‘‘Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır’’

09.11.2017

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sadece ulu bir önder olarak anmak değil önemli olan O’nun vatanperverliği ile ilme, bilime, eğitime, sanata, spora bakışını kısacası her yönüyle O’nu anlamak ve gelecek nesillere de O’nu doğru anlatabilmektir.

Dört bir yandan düşman işgaline uğramış Aziz Milletimiz, bağımsızlığını ve vatanını düşmana teslim etmemek, tek karış toprağını düşmana kaptırmamak adına yedisinden yetmişine giriştiği kurtuluş mücadelesinde, kendisine yol gösterici olan bir dahi yetiştirmiş olmanın da gururunu yaşamıştır. Ülkemizin bilimde, sanatta ve diğer alanlarda Dünya’nın ileri gelen ülkelerinden biri olmasını hedefleyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluşunun ilk yıllarından itibaren bilim, sanayi, sanat ve kültür alanlarında çalışmalarına vakit kaybetmeden başlamıştır. Aziz Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal’in ileri görüşlü kişiliği ve yaptığı atılımlarla açtığı muhasır medeniyetler seviyesine giden açtığı bu yolda gösterdiği hedefe hiç durmadan yürümeye devam etmektedir.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez’ sözü ile bu vatanın bölünmez bütünlüğünü ve bağımsızlığını ilelebet yaşatacak olan bizlere milletçe tek yumruk olabilmenin, birlik ve dirlik içinde yaşamanın önemini hatırlatmaktadır. Geçmişte milletimizin birliğini ve beraberliğini bozmaya kast eden iç ve dış düşmanlarla karşı yılmadan türlü mücadeleler eden aziz milletimiz, bundan sonra da vatanımız ve milletimizin birliğini ve dirliğini bozmaya yönelik düşmanlar karşısında tek vücut olarak, bu güçle Dünya’nın önde gelen ülkelerden biri olma hedefinden asla sapmayacaktır.

Pamukkale Üniversitesi olarak bizler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder’ sözünden hareketle Pamukkale Üniversitesi çatısı altında aklın ve bilimin ışığında, vatanı ve millete faydalı saygın bireyler ve şanlı yeni nesiller yetiştireceğimizi bu önemli günde hatırlatmak isterim. Cumhuriyetimizin 100. yılında, 2023 hedeflerine ülkemizin ulaşması için dün olduğu gibi bugün de yılmadan çalışmaya devam edeceğimizi ve Türk bilimini ileri taşıyacak bilim insanları yetiştirme gayretinde olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha belirtmek isterim.

Aramızdan ayrılışının 79. yıldönümünde Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve rahmetle yâd ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte, merhum tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şahsım ve tüm Pamukkale Üniversitesi Ailesi adına rahmetle anıyor, sonsuz minnettarlığımı sunuyorum.

 

Saygılarımla,

 

                                                                                                                          Rektör

                                                                                                                 Prof. Dr. Hüseyin Bağ

İlgili Haberler